Oświadczenie Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z 20 maja 2021 r.

„Chciałbym przypomnieć, że w 2017 r., będąc Dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych, byłem jedną z osób, która wspólnie z mieszkańcami podważały zasadność budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów wraz z sortownią. W wyniku tego działania już na poziomie obowiązującego Studium Wrocławia wprowadziliśmy zapisy mówiące wprost o tym, że na terenie administracyjnym miasta taka inwestycja nie powstanie. Zdania w tym zakresie nie zmieniłem.”

Wspólne oświadczenie Prezydenta Wrocławia oraz Wójtów Długołęki i Wiszni Małej z dnia 17 czerwca 2021 r.

„Apelujemy o zaniechanie działań przez firmę Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. związanych z planami „Budowy bloku energetycznego do 20 MWe oraz 51 MWt opartego na kotle rusztowym” zasilanego przez spalanie śmieci”.

„Spalarni nie ma i nie będzie. Wrocław ma inny plan na gospodarkę odpadami” – artykuł na łamach Portal Samorządowy z czerwca 2023 r.

„- Jako gmina nie mamy takich planów. Prezydent Jacek Sutryk już jakiś czas temu zadeklarował, że we Wrocławiu nie będzie spalarni i tego się trzymamy. To oczywiście wynika z oceny sytuacji i analizowania tego, co nas czeka w przyszłości.

Widzimy dzisiaj nadwyżki odpadów wysokokalorycznych i konieczność budowy jeszcze kilku instalacji w Polsce. Wiem, że są projekty na 39 w różnych miejscach, w tym na Dolnym Śląsku. To już jednak polityka i decyzje na poziomie rządu, jak to regulować. My uznaliśmy, że nie ma sensu, żeby Wrocław inwestował ponad miliard złotych w instalację, która – zważywszy na strumień odpadów w perspektywie 2035 roku – nie będzie miała ekonomicznego sensu. To nie zdążyłoby się nam zwrócić.”

„Ponadto podjęliśmy decyzję, że dążymy do bycia „zielonym” miastem, które ogranicza emisje. A więc w takie inwestycje nie wchodzimy, bo termiczne przetwarzanie jest emisyjne i podkreśla się to we wszystkich strategicznych dokumentach unijnych.” – mówił dla Portalu Samorządowego Wiceprezydent Jakub Mazur.

Pismo Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka do Wójta Gminy Wisznia Mała z 18 czerwca 2024 r.

„Zgodnie z moimi wielokrotnymi deklaracjami, że we Wrocławiu nie będzie spalarni śmieci, chciałbym aby tak uciążliwa forma przetwarzania odpadów nie znajdowała się także bezpośrednio przy jego granicach, zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej czy terenów zieleni.”

Odpowiedź Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka na interpelację Radnej Marzena Bogusz z dnia 31 lipca 2024 r.

„W pełni podtrzymuję moje wcześniejsze oświadczenia, że miasto Wrocław nie planuje instalacji termicznego przekształcania odpadów (…)”

„Stosownie do powyższego stwierdzenia Urząd Miejski Wrocławia z taką właśnie myślą przewodnią proceduje wszelkie dokumenty tworzone w urzędzie lub konsultowane z nami”.

Opinia z dnia 20 stycznia 2025 r.

„Informuję, że w ponownej opinii 20 stycznia 2025 r. do projektu Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO) na lata 2023-2028, z perspektywą do 2032 r. zwrócono uwagę na uwzględnienie w Planie Inwestycyjnym budowy przez Alba Polska instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych (…)

Jednocześnie wskazano, że w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia, strategia gospodarki odpadami dla Wrocławia nie przewiduje lokalizacji spalarni odpadów na terenie gminy Wrocław.”

To przypomnienie w kontekście ostatnich wypowiedzi Pana Prezydenta dla Portalu Samorządowego, gdzie padło m.in.:

[Prezydent] W mojej opinii warto dokonać rewizji w myśleniu o instalacji termicznej, tym bardziej, że są to dzisiaj rozwiązania całkowicie bezpieczne.
[Portal Samorządowy] Rozumiem, że pan do spalarni nie ma już negatywnego stosunku?
[Prezydent] ⁠Nie mam, bo znam te instalacje i w Polsce i na świecie, a poza tym nie znam innego modelu.”