Byliśmy na spotkaniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska z organizacjami pozarządowymi. Rozmawialiśmy o klimacie, środowisku, ale i konkretnych problemach jak lasy, czy… spalarnie śmieci.
W spotkaniu uczestniczyła z ramienia Ministerstwa ministra Paulina Hennig-Kloska, wiceministra Urszula Sara Zielińska, wiceminister Krzysztof Bolesta, a także dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji Hubert Różyk.
Ze strony organizacji pozarządowych mnóstwo organizacji z całej Polski, których nie sposób tu wszystkich wymienić. Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów oraz Komitet STOP wrocławskiej spalarni reprezentowali Jarosław Żugaj i Leszek Kędzior.
Podczas spotkania podsumowano prace resortu i plany na przyszłość, relacjonowano przebieg ostatniego szczytu klimatycznego COP29, omówiono Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030. Wręczono także dyplomy i statuetki uczestnikom konkursu: „Klimatyczny Człowiek Roku” kategoria Młody Naukowiec, Społecznik, Nauczyciel.
Obok strategii klimatycznej naszego kraju, z naszego punktu widzenia równie interesujące była możliwość zadania pytań na sali, ale przede wszystkim dyskusje kuluarowe. Rozmawialiśmy z panią ministrą Pauliną Hennig-Kloską, wiceministrą Urszulą Zielińską i dyrektorem Hubertem Różykiem.
Oczywiście jednym z tematów były spalarnie śmieci, co do których budowy obserwujemy w naszym kraju pęd. Ministerstwo po poprzedniej ekipie rządzącej i NFOŚiGW „odziedziczyło” rozpoczęty program budowy spalarni. Z rozmów wynika jednak, że jest już świadomość, że z liczbą spalarni zapędzono się za daleko. Wygląda na to, że nastąpi rewizja tego kierunku, na co mocno liczymy.
Cieszymy się z otwartości Ministerstwa na dialog i głos organizacji społecznych. Jednym z jej przejawów jest zainicjowany przez MKiŚ proces wyznaczania lasów społecznych wokół 11 największych polskich miast. Aglomeracja Wrocławska była tu stawiana jako przykład – to tu udało się wypracować nie tylko kompromis w zakresie obszaru, ale i zagospodarowania.
To wszystko pokazuje nową jakość i daje nadzieję na porozumienie i w innych dyskusyjnych obszarach – jak spalarnie właśnie.
Dziękujemy za zaproszenie!