„W Polsce gospodarkę odpadami utrzymują mieszkańcy. Czas z tym skończyć” – brzmi tytuł wywiadu Portal Samorządowy z Kamilem Majerczakiem, CEO PreZero w Polsce. Z twierdzeniem trudno się nie zgodzić. Jednocześnie to przykład niezwykłej obłudy, gdy spojrzymy na szerszy kontekst.
PreZero zajmuje się odpadami, recyklingiem oraz jest właścicielem… jednej z największych polskich spalarni śmieci – w Poznaniu. Firma zarabia więc na odbiorze i przetwarzaniu odpadów (m.in. opakowań) oraz na ich spalaniu. Jednocześnie PreZero należy do niemieckiej Grupy Schwarz, w skład której wchodzą sieci… Lidl Polska i Kaufland.
Sieć Lidl w Polsce do dziś nie stosuje kaucji, pakuje warzywa i owoce w jednorazowe opakowania, praktycznie wszystkie wędliny i sery sprzedaje w foliowych lub plastikowych opakowaniach. Jednym słowem jest przykładem gargantuicznych patologii, których skutkiem jest olbrzymia liczba odpadów opakowaniowych.
Co więcej, sieć Lidl Polska wielokrotnie negatywnie wypowiadała się o zmianach prawnych mających na celu wprowadzenie kaucji w Polsce, choć taka kaucja z powodzeniem funkcjonuje w Niemczech (sic!).
Przywołać tu trzeba choćby kuriozalną wypowiedź Ryszarda Machoja z 2022 r., członka zarządu sieci, który szerzył takie mądrości jak np. „po co więc poprawiać coś, co dobrze funkcjonuje” oraz „system kaucyjny obejmujący wiele opakowań będzie droższy i mniej efektywny”.
W tym kontekście na wypowiedź CEO PreZero ogarnia pusty śmiech. Firma należy do grupy, która najpierw wpycha na rynek mnóstwo odpadów, a później jeszcze zarabia na ich utylizacji. I zgadza się, robi to za nasze pieniądze, mieszkańców. Płacimy za to podwójnie.
Link do artykułu:
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/w-polsce-gospodarke-odpadami-utrzymuja-mieszkancy-czas-z-tym-skonczyc,581131.html