Kolejny krok, aby wykreślić 2 spalarnie we Wrocławiu z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Dziś złożyliśmy petycję do Zarządu Województwa w tej sprawie.

  • W ostatnim projekcie WPGO widnieją dwie spalarnie w rejonie Wrocławia – Fortum przy granicy miasta i ALBA w samym Wrocławiu.
  • Fortum co prawda ogłosiło wycofanie się z budowy spalarni, ale nie poszły za tym kroki formalne, a spalarnia wpisana jest do ostatniego projektu WPGO.
  • Jakby tego było mało, spalarnię chce także wybudować firma ALBA w centrum Wrocławia przy ul. Szczecińskiej.
  • Tymczasem obowiązujące Studium Wrocławia z 2018 r. zakazuje budowy spalarni.
  • Podnosząc ten i inne argumenty złożyliśmy petycję do Zarządu Województwa o wykreślenie obu spalarni z WPGO.

WPGO, czyli Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami na lata 2023-2028 (2032) to strategiczny dokument, który określa działania w zakresie postępowania z odpadami w skali całego województwa, w tym także w zakresie spalarni śmieci. W projekcie dla województwa zapisano ich aż 8, m.in. we Wrocławiu i przy jego granicach. Między innymi spalarnia Fortum (200 tys. ton) przy granicy Wrocławia oraz spalarnia ALBA (150 tys. ton) w ścisłym centrum Wrocławia.

Dziś bezpośrednio do Zarządu Województwa złożyliśmy petycję w której domagamy się wykreślenia obu spalarni.

Zwracamy w niej uwagę m.in. na sprzeczność z prawem UE, stanowiska władz samorządowych sprzeciwiających się budowie spalarni (m.in. Prezydenta Wrocławia), stanowisko Rady Miejskiej, Strategię Energetyczną Dolnego Śląska oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia, które na str. 312 (pkt. 12.4.3 Gospodarka odpadami) stanowi, iż „Strategia gospodarki odpadami komunalnymi dla Wrocławia nie przewiduje lokalizacji spalarni odpadów”, a także komunikat Fortum sprawie wycofania się z budowy spalarni.

Petycję w imieniu społeczności złożyli: Aleksandra Marciniak – Inicjatywa społeczna „Porozumienie dla Wiszni Małej”, Komitet STOP wrocławskiej spalarni oraz Stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów.

Pełną treść petycji można pobrać tutaj:
https://www.stopspalarni.pl/petycja.pdf

Ponadto jutro będziemy uczestniczyć w kolejnym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, gdzie planujemy podziękować za dotychczasowy dialog i podsumować nasze stanowisko.

Petycja zastąpiła wcześniejszą inicjatywę uchwałodawczą skierowaną do Sejmiku. Wynika to z faktu, że to Zarząd przygotowuje projekt WPGO, a Radni Sejmiku następnie go przyjmują. Poza tym dyskusyjne jest czy w tym konkretnym przypadku inicjatywa uchwałodawcza może mieć miejsce.