Dziś po raz trzeci uczestniczyliśmy w posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Była to przede wszystkim okazja, aby podziękować:

  • Przewodniczącemu Komisji Marcin Borys za otwarcie na dialog i partnerskie podejście do naszej inicjatywy,
  • Wiceprzewodniczącemu Marek Łapiński oraz Radnej Katarzyna Lubiniecka-Różyło za przedstawienie naszych argumentów w mediach (Telewizja Echo24),
  • Wszystkim Radnym za wysłuchanie, poświęcony czas i pochylenie się nad naszymi postulatami.

Podczas posiedzenia podsumowaliśmy nasze argumenty. Całą prezentację można obejrzeć tutaj:
https://www.stopspalarni.pl/spalaniesmieci-sejmik3.pdf

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele społeczności Aleksandra Marciniak – Inicjatywa społeczna „Porozumienie dla Wiszni Małej”, Ewa Rozkosz w imieniu Komitetu społecznego STOP wrocławskiej spalarni oraz Stowarzyszenia Nasze Pawłowice i Ramiszów oraz Leszek Kędzior w imieniu Komitetu STOP wrocławskiej spalarni oraz grupy GminniAktywiści.

Przypomnijmy, że w ostatnim projekcie WPGO widnieją dwie spalarnie:

  • Fortum na trójstyku Wrocławia, gmin Wisznia Mała i Długołęka. Wolumen 200 tys. ton rocznie, projektowo do 250 tys. ton.
  • ALBA w centrum Wrocławia przy ul. Szczecińskiej. Wolumen 150 tys. ton rocznie.

Obie te spalarnie powinny zostać wykreślone z projektu Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO) na lata 2023-2028 (2032)

Spalarnia Fortum Power and Heat Poland w gminie Wisznia Mała: Inwestor odstąpił od budowy spalarni, o czym poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym pt. „Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w gminie Wisznia Mała”. Ponadto Wójt Gminy Wisznia Mała odmówił wydania decyzji środowiskowej ze względu na niezgodność z MPZP.

Spalarnia ALBA we Wrocławiu: Obowiązujące Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia na str. 312 (pkt. 3 Gospodarka odpadami) stanowi, iż „Strategia gospodarki odpadami komunalnymi dla Wrocławia nie przewiduje lokalizacji spalarni odpadów”. W świetle zapisów Studium lokowanie spalarni odpadów na terenie miasta Wrocławia jest niedopuszczalne. Stąd spalarnia zgłoszona przez ALBA powinna również zostać wykreślona z WPGO.

Przypominaliśmy także, że spalarnie śmieci to ślepa uliczka:

  • Spalarnie odpadów są niezgodne kierunkami wyznaczonymi przez UE w dyrektywach i rozporządzeniach – w szczególności w Taksonomii,
  • W Polsce mamy już 20 instalacji do spalania śmieci – istniejących, w rozruchu lub budowie,
  • Kolejnych 17 uzyskało dofinansowanie NFOŚiGW, a 29 jest w zaawansowanym procedowaniu,
  • Do tego dochodzą rezerwy 7 cementowni w zakresie spalania odpadów,
  • Obowiązująca „Strategia Energetyczna Dolnego Śląska” mówi iż absolutnym priorytetem zapisanym w Strategii jest przeciwdziałanie zmianom klimatu,
  • Spalarnie podczas spalania śmieci emitują więcej CO2 niż tradycyjne elektrociepłownie węglowe (w przeliczeniu na jednostkę wytworzonej energii).
  • Ostatnie powodzie to m.in. skutek postępujących zmian klimatu (o czym mówił m.in. prof. Malinowski).

Na zakończenie przypomnieliśmy stanowiska samorządowców:

  • Oświadczenie Prezydenta Wrocławia ws. planowanej inwestycji firmy Fortum (1.06.2021 r.)
  • Oświadczenie Wójta Gminy Wisznia Mała w sprawie planowanej budowy elektrociepłowni (9.06.2021 r.)
  • Wspólne oświadczenie Prezydenta Wrocławia oraz Wójtów Długołęki i Wiszni Małej (17.06.2021 r.).
  • Stanowisko nr XL/7/21 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 18 czerwca 2021 r. w sprawie sprzeciwu budowy elektrociepłowni na południowo-wschodnim krańcu gminy Wisznia Mała w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Wrocław.
  • Stanowisko Rady Gminy Wisznia Mała w sprawie sprzeciwu wobec budowy przez Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. we Wrocławiu elektrociepłowni na terenie gminy Wisznia Mała (30.06.2021 r.).
  • Oświadczenie Burmistrza Gminy Trzebnica z dnia 12 lipca 2021 r. w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów w gminie Wisznia Mała.
  • Apel o rezygnację z planów budowy przez Fortum POWER and HEAT Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu elektrociepłowni na terenie gminy Wisznia Mała (Uchwała Nr XXXIII/384/21 Rady Gminy Długołęka z dnia 19 lipca 2021 r.
  • Stanowisko Zarządu Powiatu Wrocławskiego z dnia 26 lipca 2021 r. w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów na terenie gminy Wisznia Mała, w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Ramiszów gmina Długołęka.

…oraz podkreśliliśmy, że Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nie tylko podtrzymał, ale nawet wzmocnił swój sprzeciw:

„Zgodnie z moimi wielokrotnymi deklaracjami, że we Wrocławiu nie będzie spalarni śmieci, chciałbym aby tak uciążliwa forma przetwarzania odpadów nie znajdowała się także bezpośrednio przy jego granicach, zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej czy terenów zieleni.”

Co dalej? Radni Sejmiku będą zajmować się WPGO dopiero po przygotowaniu projektu przez Zarząd Województwa. Dlatego zamieniliśmy inicjatywę uchwałodawczą na petycję kierowaną bezpośrednio do Zarządu Województwa. Dokument petycji został złożony wczoraj.